ChatGPT jako narzędzie pracy Project Managera

chatGPT dla Project Managera

ChatGPT robi furorę w świecie IT i biznesu. Związany z nim rozwój sztucznej inteligencji Bill Gates porównuje do wynalezienia mikroprocesora, telefonu komórkowego czy internetu. Eksperci prześcigają się w wizjach zastąpienia nim pracy ludzkiej, wróżąc rychły koniec niektórych zawodów, jak dziennikarz czy programista. W mediach społecznościowych można już znaleźć całą masę pomysłów na wykorzystanie wirtualnego asystenta w praktyce – od prostego copywritingu, aż po najbardziej odpowiedzialne funkcje (ChatGPT został CEO jednego ze startupów!). Ja natomiast postanowiłem sprawdzić czy ChatGPT przydaje się w pracy Software Project Managera. Pierwsze wrażenia? Znakomite!

Co potrafi ChatGPT?

ChatGPT to wytrenowany model – oparty na sztucznej inteligencji asystent, komunikujący się z użytkownikiem w formie naturalnej konwersacji. Potrafi odpowiadać na pytania (zapamiętując kontekst rozmowy podczas jednej sesji), przyznawać się do błędów, podważać niepoprawne założenia oraz odmawiać wykonania niestosownych poleceń. Produkt firmy OpenAI w ramach testów został udostępniony w sieci dla każdego – za darmo.

ChatGPT dla Project Managera

Chatbota ChatGPT w pracy project managera najłatwiej scharakteryzować jako jego wirtualnego asystenta. Asystenta o praktycznie nieograniczonej wiedzy, dostępie do informacji, umiejętności ich przetwarzania, dokonywania analiz i wyciągania wniosków.

Wiedza podana w dogodnej formie

Zazwyczaj poszukując informacji na jakiś temat zapewne otwierasz wyszukiwarkę Google, wpisując kluczową dla wyszukiwania frazę. Spróbuj wykorzystać do tego ChatGPT, pytając go o dane hasło zupełnie tak jakby był człowiekiem . Odpowiedź z pewnością będzie lepiej dopasowana do Twoich potrzeb, skoncentrowana na zadane pytanie i podana w dogodnej formie.

Poniżej przykład – na moją prośbę ChatGPT skrócił swoje zbyt długie porównanie frameworków SAFe i LeSS.

Uwaga: pamiętajmy, że wiedza ChatuGPT pochodzi z września 2021. Narzędzie nie ma dostępu do informacji i wydarzeń, które miały miejsce później.

Porada w trudnej sytuacji

W mojej pracy managerskiej zdarzyło mi się wykorzystać ChatGPT jako sparing partnera. Chodziło o problemy z pracownikiem, który nie wywiązywał się ze swoich obowiązków. Zapytałem GPT jakie widzi rozwiązania w opisanej przeze mnie sytuacji. Podałem garść szczegółów dot. zachowań pracownika, historii jego zatrudnienia, reakcji pozostałych członków zespołu itp. Odpowiedź? Bardzo wyczerpująca i dająca do myślenia. ChatGPT poradził usunięcie problematycznego pracownika, jednak z zachowaniem określonych procedur i formalności. Przypomniał również o zebraniu danych minimalizujących ryzyko posądzenia managera o mobbing (o czym szczerze mówiąc zupełnie nie pomyślałem).

Pisemny feedback dla współpracowników

Ten pomysł podsunął mi kolega z zespołu, 20-paroletni programista. Wyznał, że nie ma ani czasu, ani weny na konstruowanie wyczerpujących pisemnych (anglojęzycznych) feedbacków dla współpracowników – wymaganych co pewien czas w naszej firmie. Dlatego korzysta z pomocy wirtualnego asystenta. ChatGPT po otrzymaniu garści podstawowych informacji o danym pracowniku, faktów i spostrzeżeń ze współpracy, formułuje obszerną i profesjonalną notatkę kopiowaną następnie do firmowych systemów.

Umiejętności redakcyjne ChatuGPT wykorzystuję również w rekrutacji – do generowania feedbacków dot. kandydatów.

E-maile i dokumenty

W analogiczny sposób warto wykorzystać ChatGPT do kreowania dobrze brzmiącej korespondencji mailowej oraz wszelkiego rodzaju dokumentów. Przyda się on wszędzie tam, gdzie wymagana jest profesjonalna obróbka treści.

Wyłapywanie błędów

A propos obróbki treści, nasz wirtualny asystent doskonale sprawdzi się do nanoszenia poprawek redakcyjnych, np. wyłapywania błędów ortograficznych czy interpunkcyjnych. Warto wspomnieć tu, że korekta nie musi dotyczyć jedynie tekstów. ChatGPT z powodzeniem wychwyci błędy w kodzie programistycznym, a także niespójności w danych.

Analiza danych

Mówiąc o danych… ChatGPT to również świetne narzędzie do ich analizy i interpretacji. Po zasileniu go danymi, na ich podstawie wirtualny asystent jest w stanie przedstawić nam wnioski, jak np. występujące prawidłowości, trendy, statystyki. Koniec z samodzielną analizą Exceli!

ChatGPT o sobie samym

Pisząc ten artykuł, zaciekawiło mnie jak sam ChatGPT postrzega swoją rolę w pracy project managera. Interesujące, że zaproponowane przez niego obszary tylko częściowo pokrywają się z moimi pomysłami. Podczas gdy ja traktuję ChatGPT jako narzędzie – wirtualnego asystenta serwującego wiedzę z internetu bądź wykonującego raczej mechaniczne zadania, sam on widzi się w roli faktycznego project managera zarządzającego projektem informatycznym.

Cóż… Być może jeszcze nie potrafię zaakceptować, że sztuczna inteligencja jest w stanie zaplanować i poprowadzić projekt za mnie (a kto wie, może lepiej ode mnie?). A może jednak podświadomie zdaję sobie sprawę, że delegowanie tak odpowiedzialnych i wrażliwych zadań relatywnie świeżej i niesprawdzonej technologii jest po prostu niedobrym pomysłem.

Pamiętajmy, że ChatGPT – mimo że potężny, jeśli chodzi o możliwości – obarczony jest kilkoma istotnymi ograniczeniami, które sprawiają, że w wielu firmach (jak Apple), a nawet krajach (jak Włochy) jego wykorzystywanie jest zabronione. Najwięcej kontrowersji wzbudza prywatność – bezpieczeństwo i wykorzystywanie gromadzonych przez ChatGPT danych (stąd nie zaleca się wprowadzania do niego danych wrażliwych – np. poufnych informacji bądź danych klientów). Pamiętajmy o tym stosując go w pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *